(130 reviews)
Article number: 911044
In stock
Delivery: 2-5 business days
Compatible with
incl. VAT
Overview
Smart LCD battery charger for DMW-BCK7 NCA-YN101H camera batteries
Smart LCD display – Shows battery charge level in percentage (e.g. 100%), even when unplugged
Global compatibility – 100V–250V flexible input for worldwide use
Intelligent charging – Gentle, variable voltage charging extends battery lifespan
Compact & travel-ready
Compact & lightweight – Fits perfectly in your camera bag
Quality, durable materials – Features a flexible, break-proof charging cable and AC power supply
Fast charging speeds
1x 1000mAh battery: approx. 2 hours
1x 2000mAh battery: approx. 4 hours
1x 3000mAh battery: approx. 6 hours
Technical details
Article number: 911044
Weight: 170 g
Length: 98 mm
Width: 48 mm
Height: 38 mm
EAN: 4250264987814
Compatibility
Fits the following devices
Replaces the following products
Reviews
Review by Astrid Hynne
Topp
This review was translated automatically. Source language was norwegian
Topp
Review by Verena
Es hat alles ohne Probleme geklappt.
Ich würde jederzeit wieder hier bestellen.
This review was translated automatically. Source language was german
Review by Mats
Review by Heidi Kramer
fast delivery, super
schnelle Lieferung, super
Review by Marina
Review by Unknown
The charger was delivered a day after ordering. And it works perfectly! I'm very satisfied.
Review by Andreas
1A super charger for my digital camera.
1A Super- Ladegerät für meine Digitalkamera.